• dr hab. Hanna Pułaczewska, prof. US

Wydział Filoloficzny, Instytut Anglistyki, Zakład Językoznawstwa
    Językoznawstwo
    Filologia, Filologia angielska
    Zrealizowane oraz realizowane projekty badawcze :
    2014-2017, Środowiskowe, edukacyjne i medialne uwarunkowania witalności języka polskiego wśród młodzieży szkolnej w Ratyzbonie, grant Narodowego Centrum Nauki
    Publikacje w czasopismach recenzowanych, m.in.:

• Intercultural Pragmatics,
    • Research in Language,
    • Learning, Culture and Social Interaction,
    • Lingwistik Online,
    • Język Polski,
    • Edukacja,
    • Kwartalnik Pedagogiczny,
    • Przegląd Badań Edukacyjnych.

Najważniejsze publikacje:

• Aspects of Metaphor in Physics. Examples and Case Studies. Tübingen: Niemayer, 1999.
    • Student’s First Guide to Language Policy and Planning. Łódź: WSSM, 2011.
    • Directives in Young Peer Groups.  A Pragmalinguistic Study of British English, German and Polish. Lincom Europe, 2012.
    • Wychowanie do języka polskiego w Niemczech na przykładzie Ratyzbony. Dwujęzyczność  dzieci z perspektywy rodziców. Łódź: Primum Verbum, 2017.
    • Mütter sprechen. Erziehung mit Herkunftssprache Polnisch am Beispiel Regensburg. Hamburg:Verlag Dr. Kovač, 2018.

• Wykłady gościnne i wykłady plenarne na konferencjach w Polsce, Niemczech, Szwajcarii.

Sytuacja językowo-kulturowa młodzieży pochodzenia polskiego w pasie przygranicznym w Meklemburgii-Pomorzu Przednim (pedagogika, socjologia)

Pseudonaturalne metody analizy kontrastywnej na przykładzie aktu mowy X w języku ojczystym i w języku obcym (angielski/niemiecki) (kognitywistyka komunikacji)

Budowanie wizerunku jednostki w mediach społecznościowych (socjologia, dziennikarstwo i zarządzanie mediami, kognitywistyka komunikacji)

Możliwa jest realizacja innych tematów wynikających z zainteresowań uczestników programu.

e-mail: hanna.pulaczewska@usz.edu.pl