• prof. dr hab. Jan Kępczyński

prof. dr hab. Jan Kępczyński
    Instytut Biologii
    nauki biologiczne (specjalność: fizjologia roślin)
    biologia, biotechnologia
    • 2003-2007 – 3 P06A 004 25 ,,Identyfikacja genów syntaz ACC i oksydaz ACC ulegających ekspresji podczas ustępowania wtórnego spoczynku i kiełkowania nasion Amaranthus caudatus L”. Komitet Badań Naukowych.
    • 2008-2011 – N N310 151935 ,,Ocena przydatności nowego regulatora wzrostu butenolidu do indukcji ustępowania spoczynku nasion i podwyższania ich wigoru’’. Narodowe Centrum Nauki.
    • 2011-2014 – N N310 726340 ,,Zastosowanie dymu do indukcji ustępowania spoczynku ziarniaków Avena fatua. Mechanizm działania butenolidu”. Narodowe Centrum Nauki.
    • 1992-1996 – Hormonal regulation of germination of nondormant and secondary dormant seeds – grant finansowany przez polsko-amerykański fundusz Marii Curie Skłodowskiej (kierownik J. Kępczyński).

• Acta Physiologiae Plantarum, Plant Growth Regulation, Journal of Plant Growth Regulation, Plant Cell Reports, Journal of Plant Physiology, PLOS ONE, Planta, Acta Horticulturae, Journal of Experimental Botany, Physiologia Plantarum.

• Cembrowska-Lech D, Kępczyński J. 2016. Gibberellin-like effects of KAR1 on dormancy release of Avena fatua caryopses include participation of non-enzymatic antioxidants and cell cycle activation in embryos. Planta  243:2:531-548. IF=3.361, MNiSW 35 pkt.
    • Ruduś I, Kępczyński J. 2018. Reference gene selection for molecular studies of dormancy in wild oat (Avena fatua L.) caryopses by RT-qPCR method. PLOS ONE 2018, vol. 13 iss. 2; IF=2.806, MNiSW 35 pkt,
    • Kępczyński J, Cembrowska-Lech D. 2018. Application of flow cytometry with a fluorescent dye to measurement of intracellular nitric oxide in plant cells. Planta 425: 1-13; IF=3.361, MNiSW 35 pkt.
    1. Naukowe staże zagraniczne:

• Cornell University, Department of Vegetable Crop Ithaca, The Exchange with Brethren Service Commission (1976/1977 – 14 miesięcy), USA.
    • Agricultural University Wageningen, Department of Plant Physiology, Junior Research Fellowship of Agricultural University (1983/1984 – 6 miesięcy), Holandia.
    • University of Guelph, Laboratory of Biotechnology, Research Fellowship of The Natural Sciences and Engineering Research Council of Canada (1989/1990 – 6 miesięcy), Kanada.
    • Universite Pierre et Marie Curie, Physiologie Vegetale Appliquee, Research Fellowship, Commission of The European Communities, Belgium (1993 – 3 miesiące), Francja.
    • University of Natal, School of Botany and Zoology, Research Centre for Plant Growth and Development, Pietermaritzburg, – (2003 – 3 tygodnie), RPA.
    • University of Natal, School of Botany and Zoology, Research Centre for Plant Growth and Development, Pietermaritzburg, – (2004 – 3 tygodnie), RPA.

2. Kursy:

• Hewlett-Packard Trainingcenter Vienna, Austria GC/Itegrato training (1991 – 3 dni).
    • International Centre for Genetic Engineering and Biotechnology, Trieste, Italy, theoretical course – 90 hours of lectures, Basic Biotechnology Applied to Development (1992 – 3 tygodnie).

3. Współpraca  międzynarodowa:

• „Physiological and biochemical mechanisms involved in seed germinationand  dormancies. Quality of seeds of large scale crops and agronomic consequences” współpraca naukowa pomiędzy Z. Fizjologii Roślin, a Physiologie Vegetale Appliquee kierowanym przez prof. D. Come w ramach umowy pomiędzy Uniwersytetem Piotra i Marii Curie w Paryżu, a Uniwersytetem Szczecińskim (1994-1999, 1999-2004).
    • „Ethylene and seed dormancy”. Badania w ramach umowy o współpracy w dziedzinie nauki i techniki między Polską (Uniwersytet Szczeciński, Katedra Fizjologii Roślin, koordynator Prof. dr hab. J. Kępczyński) i RPA (University of Natal, School of Botany and Zoology, Research Centre for Plant Growth and Development, Pietermaritzburg – Republika Pałudniowej Afryki, koordynator Prof. J. Van Staden), (2003-2004).

4. Nagrody i wyróżnienia:

• wyróżnienie Ministra Rolnictwa USA za realizację grantu pt. „Hormonal regulation of germination of nondormant and secondary dormant seeds” (1997),
    • Zachodniopomorski Nobel 2002 – w dziedzinie nauki podstawowe (jedyny na Wydziale Biologii),
    • Dyplom uznania za osiągnięcia w badaniach fizjologicznych podstaw somatycznej embriogenezy roślin, XIII Ogólnopolska Konferencja Kultur In vitro i Biotechnologii Roślin, Rogów 24-27.09.2012.
    • Wpływ pola magnetycznego na wigor nasion.
    • Wpływ promieniowania jonizującego na kiełkowanie nasion i rozwój siewek.
    • Wpływ ultradźwięków na wigor nasion.
    • Monitoring promieniotwórczości w materiale roślinnym.

e-mail: jan.kepczynski@usz.edu.pl, tel.: (91) 444-15-44