• prof. dr hab. Andrzej Witkowski

prof. dr hab. Andrzej Witkowski
    Instytut Nauk o Morzu i Środowisku
    nauki o Ziemi i środowisku (specjalność: oceanologia)
    geologia, biologia, ochrona i inżynieria środowiska przyrodniczego
    • Projekt z programu Maestro, projekt z programu H2020, projekt z programu Team FNP.
    • Nature Scientific Reports, Protist, Paleocengraphy, Journal of Phycology, PlosOne, Quaternary Science Reviews.

• Davidovich, N.A., Davidovich, O.I., Podunay, Y.A., Gastineau, R., Kaczmarska, I., Poulíčková, A., Witkowski, A. 2017. Ardissonea crystallina has a type of sexual reproduction that is unusual for centric diatoms. Scientific Reports 7: 14670.
    • Krawczyk, D.W., Witkowski, A., Moros, M., Lloyd, J.M., Høyer, J.L., Miettinen, A., Kuijpers, A. 2017. Quantitative reconstruction of Holocene sea ice and sea surface temperature off West Greenland from the first regional diatom data set. Paleoceanography 32: 18-40. doi:10.1002/2016PA003003.
    • Witkowski, A., Gomes, A., Mann, D.G., Trobajo, R., Li, Ch., Barka, F., Gusev, E., Dąbek, P., Grzonka, J., Kurzydłowski, K.J., Zgłobicka, I., Harrison, M., Boski, T. 2015. Simonsenia aveniformis sp. nov. (Bacillariophyceae), molecular phylogeny and systematics of the genus, and a new type of canal raphe system. Scientific Reports 5: 17115. DOI: 10.1038/srep17115.
    • Wykorzystanie hodowli mikroglonów z Morza Bałtyckiego do produkcji nowych materiałów dla przemysłu farmaceutycznego, biologia (PUM, ZUT);
    • Wpływ stresu środowiskowego na procesy fizjologiczne fotoautotroficznych mikroorganizmów jednokomórkowych z Morza Bałtyckiego w warunkach hodowli. biologia;
    • Czy obserwowane zmiany klimatyczne stymulują pojawianie się w Morzu Bałtyckim mikroglonów inwazyjnych. W świetle badań genetycznych bałtyckich okrzemek, biologia;
    • Bioróżnorodność i biogeografia zespołów okrzemkowych raf koralowych Oceanu Indyjskiego i Spokojnego. Badania nad zastosowaniem metody bioindykacji w ocenie stanu środowiska w strefie litoralnej mórz strefy klimatu tropikalnego, biologia.

andrzej.witkowski@usz.edu.pl