• dr hab. Hanna Pułaczewska, prof. US

Instytut Językoznawstwa
    językoznawstwo
    filologia angielska
    Zrealizowane oraz realizowane projekty badawcze :
    • 2014-2017, Środowiskowe, edukacyjne i medialne uwarunkowania witalności języka polskiego wśród młodzieży szkolnej w Ratyzbonie, grant Narodowego Centrum Nauki.
    • 2018-2019, Wpływ znajomości angielskiego jako języka obcego na świadomość językową w języku polskim, dotacja na badania statutowe.
    Publikacje w czasopismach recenzowanych, m.in.:

• Intercultural Pragmatics,
    • Research in Language,
    • Learning, Culture and Social Interaction,
    • Lingwistik Online,
    • Język Polski,
    • Edukacja,
    • Kwartalnik Pedagogiczny,
    • Przegląd Badań Edukacyjnych.

• Mütter sprechen. Erziehung mit Herkunftssprache Polnisch am Beispiel Regensburg, Hamburg: Verlag Dr. Kovač 2018.
    • The influence of the acquisition of English as a foreign language on the acceptability judgements in L1 Polish among young adults,  Language Learning Journal, 2020, doi: 10.1080/09571736.2019.1709888
    • The Importance of Friendship. An Overlooked Predictor of Heritage Language Skills and Cultural Knowledge in Teenagers of Polish Origin in Germany, Language, Culture and Social Interaction 22, 2019, doi: 10.1016/j.lcsi.2018.06.002

• wykłady gościnne i wykłady plenarne na konferencjach w Polsce, Niemczech, Szwajcarii,
    • stypendium badawcze Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego w Bawarii w latach 2002-2005,
    • nagroda naukowa Rektora US za rok 2017.
    • Pragmatyka kontrastywna języków angielskiego, polskiego, niemieckiego
    • Studia nad metaforą konceptualną – język polski, niemiecki, angielski
    • Zmiany w języku polskim pod wpływem języka angielskiego
    • Analiza dyskursu