• prof. dr hab. Ewa Szuszkiewicz

prof. dr hab. Ewa Szuszkiewicz
    Instytut Fizyki
    nauki fizyczne, astronomia (specjalności: astrofizyka, astrobiologia)
    fizyka, matematyka, informatyka i ekonometria, biologia
    • 1999-2002: Niestacjonarna akrecja na czarne dziury i gwiazdy neutronowe, grant Komitetu Badań Naukowych;
    • 2007-2009: Wpływ migracji orbitalnej na architekturę układów planetarnych, grant Ministerstwa Nauki i Informatyzacji;
    • 2008-2011: Międzynarodowy Niewspółfinansowany projekt ASTROSIM: Astrofizyka obliczeniowa: powstawanie i ewolucja struktur we Wszechświecie: od planet do galaktyk, grant Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego;
    • 2011-2012: Migracja Super-Ziemi w obecności gazowego olbrzyma, grant promotorski Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego oraz Narodowego Centrum Nauki;
    • 2013-2019: Powstawanie i ewolucja rezonansów ruchu średniego w układach planetarnych, grant MAESTRO Narodowego Centrum Nauki.
    • Monthly Notices of the Royal Astronomical Society (MNRAS), Astrophysical Journal (ApJ), Nature, Astrobiology, Origins of Life and Evolution of Biospheres (OLEB)

• Abramowicz M. A., Czerny B., Lasota J. P., Szuszkiewicz E. (1988), Slim accretion disks, ApJ 332, p. 646-658.
    • Ferrari F., Szuszkiewicz E. (2009), Cosmic Rays: A Review for Astrobiologists, Astrobiology 9, p. 413-436.
    • Papaloizou J.C.B, Szuszkiewicz E., Terquem C. (2018), ,The TRAPPIST-1 system: orbital evolution, tidal dissipation, formation and habitability, MNRAS 476, p. 5032-5056.
    • Utworzenie i koordynacja Centrum Zaawansowanych Badań w Zakresie Astrobiologii i Dziedzin Pokrewnych (CASA*) w Polsce, członek Prezydium Komitetu Badań Kosmicznych i Satelitarnych Polskiej Akademii Nauk (przewodnicząca Sekcji Astrobiologii i Medycyny Kosmicznej) członek Komitetu Astronomii Polskiej Akademii Nauk, członek Rady Zarządzającej  Polskiego Konsorcjum POLFAR, uczestnik gridu dziedzinowego ASTROGRID-PL, finansowanego w ramach projektu PLGrid Plus, członek Rady Zarządzającej Polskiego Konsorcjum Athena-PL,  członek Komitetu Wykonawczego European Astrobiology Network Association – EANA, członek Zarządu Głównego EUROPLANET Society, członek PLATO Mission Consortium, wicelider grupy roboczej: Formation and Evolution of Planetary Systems and Detection of Habitable Worlds w European Astrobiology Institute.
    • Udział w międzynarodowych programach naukowych: „Theory and Observations of Exoplanets” Kavli Institute for Theoretical Physics, University of California, Santa Barbara, USA (1 miesiąc w 2010), „Dynamics of Discs and Planets” Isaac Newton Institute for Mathematical Sciences, Cambridge, UK (1 miesiąc w 2009), „The Physics of Astrophysical Outflows and Accretion Disks”, Kavli Institute for Theoretical Physics, University of California, Santa Barbara, USA (3 miesiące w 2005), udział w Radach Zarządzających akcji COST CM0805: The Chemical Cosmos: Understanding Chemistry in Astronomical Environment (2009-2013) oraz akcji COST TD1308: Origins and evolution of life on Earth and in the Universe (ORIGINS) (2014-2018) – Lider grupy roboczej WG1: Understanding the formation and evolution of planetary systems and habitable planets, członek grupy roboczej Solar System Exploration Europejskiej Agencji Kosmicznej (2014-2016).
    • Rezonanse ruchu średniego w układach planetarnych (matematyka, fizyka).
    • Warunki sprzyjające istnieniu życia na planetach pozasłonecznych (biologia, geologia, geografia, mikrobiologia, fizyka).
    • Teorie na temat powstawania życia (filozofia).
    • Eksploracja kosmosu (kognitywistyka komunikacji, fizyka).
    • Optymalizacja kodów hydrodynamicznych (informatyka i ekonometria).
    • Upowszechnianie wiedzy o najnowszych odkryciach w dziedzinie astrofizyki i astrobiologii  (dziennikarstwo i zarządzanie mediami).

e-mail: ewa.szuszkiewicz@usz.edu.pl, tel: 91 444 1258