• dr hab. Maciej Witek, prof. US

Instytut Filozofii i Kognitywistyki
    filozofia
    filozofia, kognitywistyka komunikacji
    Zrealizowane oraz realizowane projekty badawcze :
    • Projekt „Interakcja językowa jako źródło normatywnych stanów rzeczy. Ujęcie naturalistyczne” finansowany przez Narodowe Centrum Nauki w ramach programu OPUS 2 w latach 2012-2014 (kierownik projektu).
    • Projekt „Intencje i konwencje w komunikacji językowej. Niegrice’owski program w filozofii języka i naukach o poznaniu” finansowany przez Narodowe Centrum Nauki w ramach programu OPUS 10 w latach 2016-2019 (kierownik projektu).
    • Projekt „European Network for Argumentation and Public Policy Analysis (APPLY, COST Action CA17132)” finansowany przez Komisję Europejską w ramach program Horyzont 2020 (Substitute Member of the Management Committee).
    Publikacje w czasopismach recenzowanych, m.in.:

• Synthese
    • Journal of Pragmatics,
    • Language & Communication,
    • Argumentation,
    • Language Sciences,
    • Philosophica,
    • Lodz Papers in Pragmatics,
    • Polish Journal of Philosophy.

ORCID: https://orcid.org/0000-0002-0462-1678

Staże zagraniczne:

• USA, Tucson, Arizona, University of Arizona, Fulbright 2008-2009 Senior Advanced Research Grant, projekt „The Role of the Background in Perception and Communication”, 01.09.2008 – 31.05.2009;
    • Szkocja, Wielka Brytania, Glasgow, Centre for the Study of Perceptual Experience, University of Glasgow, Bednarowski Visiting Fellow, projekt „The Perception/Cognition Interface”, 08.04.2010 – 19.05.2010;
    • Szkocja, Wielka Brytania, Edynburg, Institute for Advanced Studies in the Humanities, University of Edinburgh, Fellow in Residence, projekt „Normativity and Linguistic Interaction”, 25.09.2015 – 22.11.2015.

Nagrody:

• 2006, Indywidualna nagroda Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego za monografię Prawda, język i poznanie z perspektywy deflacjonizmu. Analiza krytyczna (Kraków: Aureus 2005);
    • 2012, Zachodniopomorski Nobel za monografię Spór o podstawy teorii czynności mowy (Szczecin: WN US 2011);
    • 2013, Indywidualna nagroda Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego za habilitację na podstawie monografii Spór o podstawy teorii czynności mowy (Szczecin: WN US 2011).

Inne:

Proponowane projekty dla studiujących kognitywistykę komunikacji, filologię polską (albo inny kierunek filologiczny), socjologię, pedagogikę, nauki o polityce, management instytucji publicznych i Public Relations, dziennikarstwo i zarządzanie mediami lub inny kierunek związany z badaniami nad komunikacją językową lub komunikacją społeczną:

• „Ironia w dyskursie publicznym”,
    • „Mechanizmy mowy wykluczającej (lub: mowy nienawiści, mowy podporządkowującej) i sposoby ich blokowania”,
    • „Schematy argumentacyjne i strategie perswazyjne w dyskursie politycznym”,
    • „Uczestnictwo w komunikacji językowej a rozwój zdolności poznawczych dziecka”,

Możliwe są również inne tematy mieszczące się w ramach szeroko rozumianych nauk o komunikacji.

www: http://kognitywistyka.usz.edu.pl/mwitek/o-mnie/

e-mail: maciej.witek@usz.edu.pl