• dr hab. Dariusz Chojecki, prof. US

Instytut
    Instytut Historyczny
    historia
    historia, studia nad wojną i wojskowością, stosunki międzynarodowe, menedżer dziedzictwa narodowego
    • Od społeczeństwa tradycyjnego do nowoczesnego. Demografia i zdrowotność ośrodków miejskich Pomorza Zachodniego w dobie przyśpieszonej industrializacji i urbanizacji w Niemczech (1871-1913), 2010-2013, Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego / Narodowe Centrum Nauki (NN108078539), kierownik – grant habilitacyjny.
    • Ludność pruskiej prowincji Pomorze. Przemiany w ruchu naturalnym i migracyjnym w latach 1919-1939, 2000-2002, Komitet Badań Naukowych (1H01G04818), wykonawca – grant promotorski.

Zapiski Historyczne, Przeszłość Demograficzna Polski;

1. [współautorzy: Andrzej Giza, Edward Włodarczyk] Demografia – społeczeństwo – gospodarka. Atlas gmin Pomorza Zachodniego w 1939 roku, Szczecin 2017.
    2. Od społeczeństwa tradycyjnego do nowoczesnego. Demografia i zdrowotność głównych ośrodków miejskich Pomorza Zachodniego w dobie przyśpieszonej urbanizacji i industrializacji w Niemczech (1871-1913), Szczecin 2014, ss. 350.
    3. Topodemograficzny atlas gmin i obszarów dworskich Pomorza Zachodniego w 1871 roku, Szczecin 2012 [wstęp, opracowanie naukowe i redakcja wespół z Edwardem Włodarczykiem; redakcja kartograficzna Andrzej Giza i Paweł Terefenko].
    • Nagroda Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego w kategorii osiągnięć dydaktycznych, Warszawa, 13 listopada 2013;
    • Nobel Zachodniopomorski za 2012 rok w dziedzinie nauk humanistycznych, Szczecin, 9 czerwca 2013.
    Druga dyscyplina: socjologia, geografia społeczna.

dariusz.chojecki@usz.edu.pl